Harry Potter Koukolik knihy


HOME KNIHY FILMY SOUNDTRACKY VIDEO FAN ZONE                

Bajky barda Beedleho


  Autor:    J.K.Rowling 
  Originál:  The Tales of Beedle the Bard

  Překlad:  Pavel Medek 


  Vydání:   2008 /  ALBATROS  / česky
  Formát    128 stran, 19 x11cm / pevná vazba

    HPK hodnocení:  

 


O knize:

Knihu Bajky Barda Beedleho dostala Hermiona od Brumbála (v jeho závěti). Kniha měla Harryho, Rona a Hermionu odkázat na znamení Relikvií smrti.

Bajky Barda Beedleho jsou klasické staré kouzelnické pohádky, ovšem někteří kouzelníci obzvlášť Brutus Malfoy požadovali vyřazení knihy z Bradavické knihovny.

Kniha vyšla i pro mudlovské děti v roce 2008 a již se prodalo přes 2 miliony výtisků. V knize najdeme nejen Příběh tří bratří, ale také bajky jako je Čaroděj a skákající hrnec, Mágovo chlupaté srdce, Fontána příznivé sudby, Králice Alice a chechtavý pařez.

Pohádky jsou doplněné poznámkami Albuse Brumbála, který nám uvádí dodatečné informace o dějinách světa Harryho Pottera. Do češtiny knihu stejně jako většinu dílů série přeložil Pavel Medek. 


Obsah:           Úvod

            [1]   Čaroděj a skákající hrnec
            [2]   Fontána příznivé sudby
            [3]   Mágovo chlupaté srdce
            [4]   Králice Alice a chechtavý pařez
            [5]   Příběh tří bratří

                   Osobní dopis baronky Emmy Harriet Nicholsonové z Winterbournu


 

Příběh tří bratří:

Příběh je součástí posledního dílu Potterovské série a třebaže sám o sobě nevyzrazuje nic z příběhu dílu, tvořil důležitou hádanku, kterou hrdinové museli vyřešit.

Příběh vypráví o bratrech Anticochovi, Cadmusovi a Ignotusovi Peverellových. Ti jednou došli k řece, která byla příliš hluboká, aby se dala přebrodit a také moc nebezpečná, aby se dala přeplavat. Ovládali však čáry a kouzla a vykouzlili přes zrádnou vodu most, kde jim zastoupila cestu Smrt. Zlobila se, že byla ochuzena o tři nové oběti, protože poutníci se většinou snažili řeku přeplavat a utopili se. Ale prohnaná Smrt se nevzdala. Poblahopřála bratrům k umění čar a kouzel a prohlásila, že když se jí tak chytře vyhnuli, dá každému nějakou odměnu.

A tak nejstarší bratr, který měl bojovnou povahu, žádal hůlku, která by byla nejsilnější na světě; hůlka musí vždy majiteli vyhrát souboj. Pak přišel na řadu druhý muž a protože byl domýšlivý, rozhodl se, že by chtěl nad Smrtí vyhrát ještě jednou a proto požádal o něco, co by odvrátilo smrt a dostal kámen, který dokáže vrátit život mrtvému.

Nejmladší z bratrů byl nejskromnější a také nejmoudřejší a Smrti nevěřil. A tak požádal o něco, co by mu umožnilo procházet životem a s čím by se mohl stát před Smrtí neviditelným a nemohla by ho tak najít. A tak mu Smrt, ač velmi nerada, předala svůj neviditelný plášť. Pak Smrt poodstoupila stranou a nechala tři bratry, aby mohli pokračovat ve své cestě. A protože měl každý z bratrů svůj vlastní cíl, rozhodli se, že se rozdělí.

První bratr byl na cestě déle než týden a dorazil do vzdálené vsi, ve kterém vyhledal kouzelníka, se kterým měl kdysi spor a dali se na souboj. Samozřejmě, protože měl nejsilnější hůlku na světě, souboj vyhrál. V hostinci se vychloubal, jakou má mocnou hůlku, že ji dostal od samotné Smrti a že ho dělá nepřemožitelného. Ještě té noci se jiný kouzelník doplazil k nejstaršímu bratrovi, který ležel na posteli omámený vínem, vzal mu jeho hůlku a pro jistotu podřízl nejstaršímu bratrovi hrdlo. A tak si Smrt vzala prvního bratra.

Mezitím druhý z bratrů cestoval do domu, kde žil. Vytáhl kámen, který měl moc, aby vzkřísil mrtvé a před ním se najednou objevila postava dívky, kterou doufal, že si vezme za ženu. Bohužel zemřela v mladém věku. Nyní mu však připadala smutná a chladná, jako by ji od něj dělil nějaký neviditelný závoj. A přestože se vrátila do smrtelného světa, nenáležela do něj a trpěla tím. Nakonec to druhý bratr nevydržel a hnaný šílenstvím a beznadějnou touhou se k ní připojit, se zabil. A tak si Smrt vzala i druhého bratra.

A přestože Smrt hledala třetího bratra mnoho let, nikde ho nemohla nalézt. Až když dosáhl opravdu velkého věku a odložil svůj neviditelný plášť, který předal svému synovi a připojil se k ní jako ke staré známé.

Zdroj: wikipedie.org